Nieuwsbericht

Terugblik Erfgoedsymposium: Erfgoed op de politieke kaart

Woensdag 18 juni organiseerden we het symposium Erfgoed & De Gemeenteraadsverkiezingen bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Een dag waarop we met erfgoedbeschermers uit heel Nederland aan de slag gaan om erfgoed om erfgoed op de kaart te zetten voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026.

De politieke partijen zijn nu al druk bezig met het schrijven van hun verkiezingsprogramma’s. Hoe zorg je er dan voor dat erfgoed daarin een prominente plaats krijgt? Hoe laat je zien welke waarde erfgoed heeft voor welzijn, economische innovatie en ons leef- en vestigingsklimaat? En hoe leg je contacten met de opstellers en de toekomstige beslissers? Onder leiding van dagvoorzitter Evelien Bouma gingen ruim 100 erfgoedbeschermers met deze vragen aan de slag.

10 mythes en misverstanden

Na een welkomstwoord van de Rijksdienst van het Cultureel nam Klaartje Peters, bijzonder hoogleraar lokaal en regionaal bestuur (Universiteit van Maastricht), ons mee in 10 mythes en misverstanden op het gebied van lokaal bestuur. De raadsvergadering als voornaamste beslissingsmoment? Een mythe – vertelt Peters. Wie invloed wil hebben op (de afweging van) een besluit, kan beter veel eerder beginnen om zijn/haar standpunt voor het voetlicht te brengen. Doe je dat met optimisme, goede argumenten en energie? Dan is je kans van slagen nog groter, zo drukt Peters ons op het hart.

Van theorie naar praktijk

Nanja van Rijsse van Stichting Lobby Lokaal gaf ons een crashcourse lobby’en. Tips die we nu al kunnen toepassen, want de partijprogramma’s worden nú al geschreven. En aan die programma’s wordt nog vier jaar lang vastgehouden. Wil je erfgoed versterken in jouw gemeente, dan is nu het moment om dat te doen. In vier workshops ging de zaal daarna uiteen om praktische vaardigheden op te doen:

  • Schrijven, hoe betrek je media?
  • Doen, hoe organiseer je een werkbezoek?
  • Spreken, Hoe pitch je jouw verhaal voor een beleidsmaker?
  • Samenwerken, hoe bouw je een coalitie van partners?
Workshop samenwerken door Stichting Lobby Lokaal

Ervaren erfgoedbeschermers

De dag werd afgesloten met een panelgesprek van ervaren erfgoedbeschermers. Jeroen van de Water uit Wijchen maakt iedereen verliefd op zijn molen. Diana van Diepen (Stichting Regenboogbuurt Almere) zette erfgoed op de kaart in Almere nog voor er een monumentenverordening was. Marcel Cramwinckel (Stichting Vrienden van Voorschoten) maakte van de historische vereniging een constructieve gesprekspartner voor de gemeente Voorschoten. En Lûtsen Dooper verenigde zich met buurtbewoners en kwam in actie tegen bebouwen van de kasteelbiotopen in Brummen.

Aanwezigen kregen het Erfgoedpamflet voor de gemeenteraadsverkiezingen mee naar huis. Dit pamflet kunnen zij toesturen naar partijen in hun gemeenten. Wil jij ook dat erfgoed een plek krijgt in de verkiezingsprogramma’s? Download hier het pamflet.

 

Dit symposium is een samenwerking van Erfgoedvereniging Heemschut, Vereniging De Hollandsche Molen, OPEN/Erfgoedhuis Zuid-Holland, Stichting Menno van Coehoorn, De Nederlanse Kastelenstichting, en het Erfgoedplatform van Kunsten ’92.
Dagvoorzitter Evelien Bouma opent het symposium
Erfgoedbeschermers nemen lobbymateriaal mee naar huis
Erfgoedbeschermers aan de slag tijdens de workshop 'Doen'
Erfgoedsymposium: zet erfgoed op de politieke kaart

U kunt Heemschut op diverse manieren helpen. Dit varieert van het lid worden tot zelf actie voeren voor erfgoed. Daarnaast kunt u Heemschut ook steunen door te schenken of na te laten. Dat kan rechtstreeks of via een gift of legaat aan onze steunstichting: www.heemschuthulpfonds.nl.

De beschermvrouwe van Heemschut is H.K.H. Prinses Beatrix

Erfgoedvereniging Heemschut

 Nieuwezijds Kolk 28
1012 PV Amsterdam
 020 622 52 92
 info@heemschut.nl

Volgt u ons al?

Copyright © 2025 Heemschut / AanZee.nl
Gegevens uit het donateurs- of ledenbestand worden niet zonder toestemming van donateurs of leden beschikbaar gesteld aan derden.